WORKSHOP
Er du én af de mange, der plages af stivhed i kroppen, ømme knæ, svage ankler, smertende hofter, ryg- og nakkesmerter?
Og vidste du, at problemerne kan have rod i dine fødder?
Fødderne er nemlig kroppens fundament og led i al fysiske aktivitet.
Bruger vi fødderne forkert eller for lidt, eller er der problemer med fødderne, vil det forplante sig til resten af kroppen.
gør fødderne til en komplekst del af kroppen, der kræver træning og variation hver dag.
Mange ved, at fx rygsmerter kan forebygges og behandles ved hjælp af bevægelse og træning af muskulaturen.
Men fødderne er nok den del, mange af os glemmer i daglidagen.
Med mere en 100 muskler, sener og ledbånd, kræver fødderne nemlig stimulering, bevægelse og variation.
Uanset hvor gode dine sko er, vil dine fødder miste styrke og smidighed ved at blive spærret ind konstant.
Og den manglende styrke kan påvirke dine ankler, din bækkenbund og din kropsholdning.
Deltag i workshoppen og få styrket dine fødder
Ved at holde dine fødder stærke og smidige, kan du forebygge mange gener i knæ, hofte, ryg og nakke. Uanset hvor i kroppen der er noget, der smerter og driller, er det fødderne, du skal have fat i.
På denne workshop lærer du dine fødder at kende.
Gennem berøring, sansning og træning vil du opleve en anden og dybere kontakt til dine fødder, når workshoppen er slut.
Workshoppen vil give dig inspiration til at fortsætte træningen af dine fødder derhjemme, medbring derfor også gerne noget til at skrive med.
Hvornår
13. september kl. 17.00-19.00
Hvor
Bredgade 48, st. tv.
8870 Langå
Pris
295 kr. pr. deltager